Hoppa till huvudinnehåll

Svenska kraftnät använder kakor (cookies) för att förbättra och anpassa ditt besök på vår webbplats. Genom att använda webbplatsen accepterar du användandet av dessa kakor. Läs mer om kakor och hur du avaktiverar dem

Förändrade förutsättningar för de planerade 400 kV-ledningarna Svartbyn–Hällmyran

Förutsättningarna för de planerade ledningarna mellan Svartbyn i Bodens kommun och Hällmyran i Luleå kommun har ändrats. En del av sträckan utreds nu på nytt och kommer eventuellt justeras.

I höstas informerade vi om att markundersökningarna för Svenska kraftnäts planerade 400 kV-ledningar mellan Svartbyn och Hällmyran skulle gå in i en ny fas. Förutsättningarna för projektet har sedan dess förändrats. Brev om de förändrade förutsättningarna är på väg ut till berörda fastighetsägare.

Del av sträckan utreds på nytt

Vattenfall Eldistribution avser inte längre att bygga de 150 kV-ledningar för sträckan Svartbyn–Hällmyran som tidigare planerats i och med att behovet av ledningarna inte längre finns.

De förändrade förutsättningarna innebär att Svenska kraftnät på nytt har börjat utreda en del av sträckningen i projekt Svartbyn–Hällmyran för att eventuellt göra justeringar (figur 1), detta för att se om det går att skapa en ännu bättre teknisk lösning och minska markintrånget där det är möjligt.

Karta som visar område för ny utredning.
Figur 1: Den streckade svarta linjen i kartan visar området kring Södra Sunderbyn och den del av sträckningen som vi kommer att utreda och eventuellt justera.

Det här händer framöver

Ny utredning utifrån de nya förutsättningarna har påbörjats. Under våren planerar vi för skriftligt kompletterande samråd om en utökad utredningskorridor kring Södra Sunderbyn. Det kommer då gå ut information till berörda.

Frågor?

Om du har frågor om de förändrade förutsättningarna är du varmt välkommen att höra av dig till projektledare Bengt Langels på mejl: bengt.langels@svk.se eller telefon: 010-475 97 68.