Hoppa till huvudinnehåll

Svenska kraftnät använder kakor (cookies) för att förbättra och anpassa ditt besök på vår webbplats. Genom att använda webbplatsen accepterar du användandet av dessa kakor. Läs mer om kakor och hur du avaktiverar dem

Upphandling av automatisk frekvensåterställningsreserv (aFRR) för veckorna 27-39 (Q3/2024)

Upphandlingsplanen för aFRR kommer ändras för Q3/2024. aFRR kommer att upphandlas för alla timmar och alla dagar i veckan.

Den totala volymen blir

  • cirka 300 MW under de flesta timmar,
  • cirka 200 MW under nattimmarna på vardagar och helger,
  • cirka 400 MW på morgontimmar under vardagar,
  • cirka 400 MW för nedreglering under de sena kvällstimmarna på vardagar.

Grunden för upphandlingen är det överenskomna målet för frekvenskvalitetsnivå och TSO:erna kommer att fortsätta att upphandla aFRR under de timmar där systembalanseringen är som mest utmanande.

aFRR – Nordiska volymer (MW) per timme – Q3/2024

Från och med måndagen den 1:a juli 2024 kommer aFRR att upphandlas enligt nedan. Timmar i Central European Time (CET).

Upphandling av aFRR för Q3-2024, vecka 27-39. (.pdf) Öppnas i nytt fönster

Eventuella ändringar i upphandlingen

TSO:erna värderar upphandlingsschemat kontinuerligt utifrån frekvenskvaliteten och eventuella förändringar i upphandlingsschemat kommer att informeras om i förväg.

Information om upphandlingen för Q4/2024 kommer i september 2024. 

Kontakt

För mer information, vänligen kontakta: 

  • Caroline Potter, Energinet, +45 22 38 47 84
  • Anders Lundberg, Fingrid, +358 30 395 4171
  • Gunnar Nilssen, Statnett, +47 23 90 32 38
  • Rickard Nordlöf, Svenska kraftnät, +46 10 350 91 35