mFRR energiaktiveringsmarknad har införts – uppdatering om läget
Tisdag den 4 mars 2025 infördes mFRR energiaktiveringsmarknad i Sverige, Norge, Danmark och Finland. Det nya sättet att balansera har fungerat tillfredsställande.
Marknaden för mFRR-energiaktivering har nu gått över till 15 minuters tidsupplösning, 1 MW budstorlek och automatiserad områdesbaserad balansering. Det nya sättet att balansera gör att fler resurser kan delta på marknaden och prissignalerna speglar tillgången på balanseringsresurser på ett mer korrekt sätt.
– Det har varit ett bra första dygn. Vi har fått se hur den nya balanseringen och marknaden hanterar exempelvis stora förändringar i vindproduktion, säger Anna Jäderström, t.f. sektionschef Balansmarknader, Svenska kraftnät.
– De svenska aktörerna har hängt med bra och gjort ett bra planeringsarbete. I och med de större vindförändringarna på eftermiddagen i tisdags ökade obalanserna något. Men generellt en bra första tid och test att allt fungerar hos alla berörda kontrollrum.
– Vi ska inte underskatta att detta är en stor förändring för alla inblandade. Det kommer att vara en intrimningsperiod både för Svenska kraftnät och aktörerna på marknaden.
Under första dygnet har Norden i hög grad kunnat samregleras på ett effektivt sätt, alltså att balansresurser i hela Norden har kunnat användas.
De nordiska transmissionsnätsoperatörerna har vid några tillfällen under det första dygnet kort behövt övergå till nationell marknad, en så kallad fallback. Detta är en naturlig del av marknadslösningen och kan ske utifrån flera olika anledningar, exempelvis när den nordiska algoritmen inte hittar en lösning eller till följd av fel i indata i något av de fyra länderna. Nationell fallback innebär att varje land bara har tillgång till de nationella budlistorna, vilket kan påverka priserna.
Viktigt med delbara bud
Prisutvecklingen under det första dygnet har varit stabil, men vid ett par tillfällen har priserna blivit höga på grund av få tillgängliga bud – framför allt har det varit en brist på delbara bud.
– Det är viktigt med delbara bud, det gör att budväljaren kan aktivera buden i korrekt prisordning – lite förenklat kan man säga att risken för överhoppade bud minskar, säger Anna Jäderström.
I de fall planer och prognoser inte stämmer behövs också bud som är möjliga att direktaktivera, alltså aktivera utanför schemalagd process. Under gårdagen var priset på dessa bud i vissa elområden väldigt höga.
För aktörer som är balansansvariga gäller det att säkerställa en så god planering och handel som möjligt.
– Under det första dygnet kan vi se att de balansansvariga i Sverige har planerat sig i balans på ett bra sätt. Vi kan också se att aktörerna på marknaden, BSP:erna, har varit väl förberedda och att tekniken har fungerat.
– Vi förstår så klart att det är ett stort arbete bakom kulisserna hos marknadens aktörer, för att få allting att fungera nu i inledningsskedet.
– Vi vill tacka alla aktörer på marknaden för ett gott samarbete så här långt, säger Anna Jäderström.
Hon betonar att nu när man har gått över till områdesbaserad balansering är det viktigt att fortsätta öka utbudet av reserver i alla elområden. Svenska kraftnät kommer därför att fortsätta prioritera förkvalificering av mFRR-resurser.
Om 15 minuters balansering – nu och efter 18 mars
I och med införandet av mFRR energiaktiveringsmarknad tisdag den 4 mars så har det första steget tagits mot övergången till 15 minuter på elmarknaden. Balanseringen sker nu på 15 minuters tidsenhet, men priser och avräkning är fortsatt på 60 minuter, till dess att 15 minuter på intradagmarknaden är införd. Det sker den 18 mars, med första leveransdag den 19 mars.
Det innebär att priset på mFRR-energi och obalanspriset för hela timmen sätts utifrån den 15-minutersperiod då priset var högst, fram till den 18 mars.
Från och med 19 mars så gäller 15 minuter fullt ut även vad gäller balansering.
Slutligen införs 15 minuters tidsenhet på dagen före-marknaden, den 11 juni.
Kontakt
För frågor, vänligen kontakta mfrr@svk.se
Frågor från media, vänligen kontakta press@svk.se