Kvalificeringen för strategisk partnering har öppnat
Svenska kraftnät bjuder in leverantörer att ansöka om kvalificering för att ingå strategiska partnerskap för byggnation av luftledningar.
Nu har kvalificeringen för leverantörer som vill ansöka om att få lämna anbud på kommande upphandling av affärspaket av luftledningsentreprenader öppnat. Under 2025 inleder Svenska kraftnät upphandling av fyra affärspaket omfattande flera 400 kV luftledningsentreprenader där affärsformen strategisk partnering tillämpas.
Strategisk partnering innebär att du som leverantör ingår partnerskap med Svenska kraftnät och inom ramen för ett huvudavtal anförtros genomföra flera luftledningsentreprenader, ett så kallat affärspaket. Varje affärspaket består av ett antal luftledningsentreprenader vilka utförs i separata projektavtal. Entreprenaderna genomförs i samverkan där ett effektivt nyttjande av Svenska kraftnäts och leverantörens resurser väntas bidra till en stärkt genomförandeförmåga och kortare ledtider.
Läs mer om strategisk partnering här
Kvalificeringen kommer vara öppen framgent och för att få lämna anbud på kommande affärspaket behöver du som leverantör vara godkänd. Annonsen för ansökan om kvalificering är publicerad i e-Avrop. Alla frågor och svar kring kvalificeringen sker genom e-avrop.
Det första affärspaketet Göteborg – Skaraborg väntas publiceras under senare hälften av första kvartalet 2025. Beroende på handläggningstiden bedömer vi att er ansökan behöver inkomma innan årsskiftet 2024/2025 för att hinna bli kvalificerad till det första affärspaketet.
Länk till kvalificeringen i e-Avrop