Förhandstilldelning av kapacitet (FCA)
Kommissionens förordning (EU) 2016/1719 om förhandstilldelning av kapacitet (FCA) innehåller regler om systemansvarigas skyldigheter avseende den finansiella elmarknaden, främst inrättandet av en gemensam metod för att bestämma långsiktig kapacitet mellan elområden och inrättandet av en gemensam europeisk tilldelningsplattform samt villkor för hantering av långsiktiga överföringsrättigheter.
Villkor för hantering av långsiktiga överföringsrättigheter innebär hur tilldelning av rättigheter till kapacitet mellan elområden i förväg – antingen fysiskt eller finansiellt ska ske.
Ikraftträdande
Den 17 oktober 2016
Svenska kraftnäts arbete med FCA
Artikel 30 i FCA-förordningen innehåller bestämmelser som fastställer att Svenska kraftnät som systemansvarig för överföringssystem antingen själv eller tillsammans med berörda systemansvariga för överföringssystem ska ta fram metoder och villkor för den finansiella elmarknaden. Dessa ska sedan godkännas av antingen Ei eller ACER.
Energimarknadsinspektionen (Ei) har beslutat att Svenska kraftnäts inte ska ställa ut långsiktiga överföringsrättigheter. Det här innebär också att Svenska kraftnät inte träffas av alla krav som följer av FCA.
Svenska kraftnät auktionerar EPAD kontrakt varannan vecka sedan februari 2023 i enlighet med artikel 9 i EU 2024/1747 (Elmarknadsförordningen).
Efter beslut av Ei och den litauiska tillsynsmyndigheten Nerc 2023 lämnade Svenska kraftnät och den litauiska transmissionsnätsoperatören Litgrid, in arrangemang enligt FCA artikel 30.6. Arrangemangen innebär auktioner av EPAD:s för det Litauiska elområdet och SE4 och lämnades in i november 2024.
Beslut från Ei och Nerc väntas under 2025. Arrangemangen liknar de EPAD-auktioner som Svenska kraftnät idag genomför för elområdena SE2, SE3 och SE4.